Istorie Noiembrie 5, 2014

În anul 1999, cu binecuvântarea IPS Daniel, Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, a început construcția bisericii cu hramul ”Sf.M.Mc. Gheorghe” în satul Baisa, comuna Mihai Eminescu din inițiativa PC. Pr. ic. Stavr. Gheorghe Grigorași, paroh la Biserica ”Întâmpinarea Domnului” Botoșani.

În anul 2001, construcția bisericii s-a finalizat, săvârșindu-se prima slujbă.

Cu ajutorul bunului Dumnezeu, cu oblăduința permanentă a PS. Calinic Botoșăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor și a Pr. Protopop de Botoșani Lucian Leonte, precum și cu sprijinul unor vrednici creștini între care amintim pe dl. Rugină Mihai, dl. Alexa Costache și dl. Cobzaru Aurel, între anii 2007 – 2008, s-a realizat pictura în tehnica frescă de către pictorul Ungureanu Constantin, sub îndrumarea Pr. Marcu Florin Lucian, primul paroh al bisericii.

Biserica a fost sfințită în data de 26 octombrie 2008, în timpul arhipăstoririi IPS. Teofan, Mitropolit al Moldovei și Bucovinei, de către PS. Calinic Botoșăneanul, Episcop Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor.

Din data de 26 octombrie 2008 și până în prezent, paroh este Pr. Vasile Lăzărescu.